Zadbaj o amortyzatory

Amortyzatory. Zapewne chcielibyście wiedzieć jak one działają, ile kosztują, co daje sprawdzanie ich sprawności i jaki mają ostatecznie wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy?

Amortyzatory – bez nich nasz samochód od każdej nierówności odbijałby się niczym ping-pong. Zaś w przypadku jazdy sto kilometrów na godzinę, nasz samochód zatrzymywałby się dopiero po stu metrach hamowania, nie zaś po czterdziestu.

To właśnie od kondycji amortyzatorów zależy to czy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zostanie w pełni zapewnione. Gdyż to właśnie one doprowadzają do tego, że koła naszego samochodu przylegają do nawierzchni drogi. Amortyzatory są niezwykle ważne dla wszystkich amatorów tuningu, którzy chcieliby poprawić własności jezdne swojego samochodu.

Do czego służą amortyzatory?

W skrócie. Amortyzatory służą tłumieniu i pochłanianiu drgań, które powstają w trakcie pokonywania nierówności. Najważniejsze jest, to aby nasze nadwozie zbytnio się nie bujało, a koła dobrze przylegały do drogi. Ponadto warto wiedzieć, że znaczna część amortyzatorów przemienia energię mechaniczną w ciepło. Dlatego więc, nie powinno nas dziwić, że trakcie jazdy nasze amortyzatory się nagrzewają.